Європейська Комісія оцінила результати України у сфері конкуренції та державної допомоги

Європейська Комісія оцінила результати України у сфері конкуренції та державної допомоги

Прийняття поправок до Закону України “Про державну допомогу суб’єктам господарювання” та продовження роботи з розробки критеріїв допустимості у різних сферах необхідні для наближення законодавства України до європейських норм.

Про це йдеться в аналітичному звіті Європейської Комісії, що був оприлюднений напередодні. У Звіті доповнюються попередні висновки від червня 2022 року щодо заявки України на вступ до Євросоюзу та надається оцінка відповідності України законодавству ЄС.

Рівень наближення до законодавства Єврокомісія оцінювала на основі відповідей на опитувальник, а також інформації, отриманої в рамках інтенсивних діалогів, що проводилися протягом багатьох років в рамках Угоди про асоціацію. 

У документі позитивно оцінюють нормативно-правову роботу АМКУ під час війни, зокрема, розробку і прийняття критеріїв допустимості для надання державної допомоги у різних сферах та удосконалення практики розгляду справ.

Окрема частина звіту присвячена конкурентному законодавству та Антимонопольному комітету України. Очільниця Комітету Ольга Піщанська, коментуючи звіт, наголосила на тому, що саме парламент може зняти значну частину проблемних питань, перерахованих у документі. 

“Найголовніше: необхідно продовжувати узгодження законодавчої бази у сфері конкуренції та державної допомоги з відповідними нормами ЄС. Відтак, прийняття законопроектів №5431 та №5648 стане важливим внеском у пришвидшення процесу євроінтеграції та значно покращить ситуацію в самій Україні.

У звіті йдеться, що хоч значною мірою наше конкурентне законодавство й узгоджене із законодавством ЄС, однак має низку прогалин, що потребують доопрацювання. Хочу наголосити, що значну частину проблемних питань, перерахованих у документі, можна зняти шляхом ухвалення парламентом зазначених вище законопроектів”, – прокоментувала Ольга Піщанська на своїй сторінці у Facebook.

У документі йдеться про необхідність вжиття заходів для підвищення прозорості відносин між державою та державними підприємствами. Окремо у звіті наголошено, що дотримання правил державної допомоги в Україні залишається проблемою, оскільки міністерства та інші надавачі не завжди повідомляють АМКУ про заплановані заходи.

“Даний звіт підтверджує позицію, яку експерти Проекту разом з АМКУ, в черговий раз озвучили на зустрічі з представниками місцевого самоврядування кілька днів тому. Сфера конкуренції та державної допомоги – це значний блок роботи на шляху до вступу ЄС. Прийняття поправок до Закону України “Про державну допомогу суб’єктам господарювання” не може мати винятків у вигляді коштів місцевого самоврядування, як цього хочуть деякі представники влади. Для реалізації планів зі вступу в ЄС за кілька років – потрібно працювати над прогалинами, окресленими у Звіті, вже сьогодні”, – зауважив керівник Проекту SESAR Штефан Сабау. 

Попри те, що після початку війни було призупинено застосування законодавства щодо державної допомоги, АМКУ продовжив роботу над наближенням українського законодавства до стандартів ЄС, розробив і прийняв критерії допустимості для надання державної допомоги у різних сферах. Так, 20 січня  цього року, Уряд затвердив критерії оцінки допустимості державної допомоги для підтримки культури та збереження культурної спадщини. Триває робота над критеріями допустимості у різноманітних сферах економічної діяльності, зокрема у галузі громадських перевезень та цивільної авіації.  

Експерти Проекту «Підтримка Антимонопольного комітету України у впровадженні правил державної допомоги» надають  АМКУ всеосяжну підтримку в реалізації другого етапу реформи конкурентного законодавства.

Share this post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *