Експерти Проекту ЄС SESAR розповіли, як у Єврокомісії оцінюють заходи держдопомоги спрямовані на подолання наслідків війни в Україні

Експерти Проекту ЄС SESAR розповіли, як у Єврокомісії оцінюють заходи держдопомоги спрямовані на подолання наслідків війни в Україні

Війна в Україні вплинула на економіку усього Європейського союзу. Обірвані ланцюги поставок, як наприклад соняшникового масла, яке в Європу експортувала Україна, здорожчання енергоресурсів, зменшення попиту та переорієнтація ринків через санкційну політику. Це лише короткий перелік факторів впливу, які лежать на поверхні. 

Для того щоб підтримати економіку, Європейська комісія підготувала та опублікувала Повідомлення Комісії «Про Тимчасові антикризові рамкові заходи державної допомоги для підтримки економіки після агресії росії проти України». Цей документ, за аналогією з подібними рамковими заходами, що приймалися під час пандемії COVID-19, описує умови для можливих програм державної допомоги, які можуть реалізувати країни-члени ЄС. Документ було оновлено в березні 2023 року, тому виникла потреба більш детально проаналізувати загальні положення і внесені зміни. 

Про це під час вебінару на тему «Основні умови надання державної допомоги відповідно до Повідомлення Комісії «Про Тимчасові антикризові рамкові заходи державної допомоги для підтримки економіки після агресії росії проти України» розповіли експерти Проекту ЄС SESAR. Захід відбувся 4 квітня в режимі онлайн.

Оскільки війна в Україні зачепила різні сфери економіки ЄС, то й допомога може надаватися як у різних сферах та формах, так і обсягах в залежності від того мале чи велике це підприємство, у якому секторі економіки працює, і скільки загалом коштів виділено на програму. 

Загальні ж вимоги до всіх випадків допомоги, будь це гранти, податкові пільги, чи державні гарантії – процедура має бути конкурентною і прозорою, аби будь хто з учасників ринку міг взяти участь в програмі, яку вирішила реалізувати та чи інша країна. 

Одна з нових програм, які були розглянуті та затвердженні Єврокомісією –  450 мільйонів євро на підтримку водневих проектів в Італії, –  розповіли експерти Проекту ЄС SESAR. 

Загалом, через стрибок цін на газ та електроенергію, в Повідомленні Комісії дуже детально описані можливі заходи, спрямовані на енергетичний сектор, зокрема енергоефективність та зелену енергетику – той же водень, виробництво природного газу з біогумусу, зберігання тепла і тому подібне. 

Розуміючи важливість енергонезалежності, в  Європейському Союзі, борючись з наслідками війни росії проти України, стимулюють інвестиції у розвиток систем відновлюваної енергетики, щоб максимально зменшити залежність зокрема  від російського газу. 

Учасники заходу подякували експертам Проекту ЄС SESAR за розгорнуту презентацію шляхів реалізації рамкових норм в ЄС  –  це корисний досвід для фахівців АМКУ для того, аби, за потреби,  застосувати подібну практику й в Україні. 

Share this post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *