Експерти Проекту ЄС SESAR розповіли про застосування Тесту оператора ринкової економіки

Експерти Проекту ЄС SESAR розповіли про застосування Тесту оператора ринкової економіки

Експерти Проекту «Підтримка застосування правил державної допомоги в Україні» (Проект ЄС SESAR) під час вебінару 24 квітня розповіли про застосування «Тесту оператора ринкової економіки» (ТОРЕ). Цей інструмент дає можливість безпосередньо встановити, чи діяла держава або ж державні структури так, як зробили б учасники з приватного сектору. 

Участь у вебінарі взяли фахівці АМКУ та практикуючі юристи. Експерти Проекту ЄС SESAR на прикладі процесу приватизації 51% «CFR MARFA» (Румунського залізничного вантажного оператора)  показали, як на практиці проводиться оцінка ТОРЕ. 

Довідково: 

“У квітні 2013 року румунський уряд запропонував продати 51% акцій CFR Marfă. У травні 2013 року було отримано три пропозиції; від OmniTRAX, SC Grup Feroviar Român і партнерства між Transferoviar Grup і Donau-Finanz. Уряд відхилив усі три заявки . У вересні 2013 року 51% акцій CFR Marfă було продано Grup Feroviar Român за 202 мільйони євро, але повний платіж буде відкладено до схвалення угоди органами з питань конкуренції”, –  йдеться у повідомленні щодо продажу активу. 

Оцінка дій держави із застосування ТОРЕ дає можливість виключити наявність державної допомоги. Зокрема, експерти Проекту ЄС SESAR розповіли, що проводиться оцінка різних варіантів дій держави чи уряду з точки зору їх ефективності. До прикладу, під час проведення тесту для румунського залізничного вантажного оператора,  проводили аналіз,  під час якого визначали, що економічно доцільнішим є продаж 51% акцій замість ліквідації підприємства. 

Загалом, проведення ТОРЕ може стосуватися різних напрямків діяльності державних органів – це можуть бути  купівля чи продаж компаній, вливання активів, проекти державно-приватного партнерства, надання гарантій та позик. Такою великою кількістю напрямків зумовлені різні варіації ТОРЕ.

  • Принцип інвестора ринкової економіки або тест
  • Тест приватного інвестора
  • Порівняння приватних інвесторів (бенчмаркінг)
  • Приватний продавець
  • Покупець ринкової економіки
  • Перевірка приватного кредитора, гаранта, кредитора, покупця, оператора тощо

Як бачимо, головним фактором є відповідність дій держави потенційному аналогічному учаснику приватного сектору. Порівняння інвестицій чи продажу державного ресурсу з подібними за розміром операціями у цій же сфері – один з інструментів, які застосовуються,  але не завжди є з чим порівняти, тому можуть бути використані такі інструменти, як оцінка дохідності дій держави у порівнянні з ринковими показниками для цієї сфери та інші. 

Ще однією важливою вимогою до дій держави є прозорість та конкурентність процедур –  тобто наявність тендерів, щоб учасники ринку були в однакових умовах. 

«На одному з попередніх вебінарів ми розповідали про державно-приватне партнерство та оцінку державної допомоги у таких відносинах. Розібратися в ТОРЕ, який може стати корисним інструментом під час оцінки дій держави, є важливим вже сьогодні, оскільки для України ДПП потенційно є інструментом, що буде використовуватися під час повоєнної відбудови», – відзначили в Проекті ЄС SESAR. 

Нагадаємо, що на порталі Державної допомоги ви можете знайти матеріали всіх вебінарів, проведених Проектом ЄС SESAR у 2023 році

Share this post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *