Допустимість державної допомоги в межах державно-приватного партнерства та концесії

Допустимість державної допомоги в межах державно-приватного партнерства та концесії

Як організувати процес державно-приватного партнерства (ДПП) чи концесії так, щоб державна допомога була допустимою абоуникнути впливу на конкуренцію, щоб захід не був державною допомогою?

Ці питання обговорювались 5 квітня під час вебінару Проекту ЄС SESAR на тему  «Оцінка допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання в межах державно-приватного партнерства та концесії». 

Участь у вебінарі взяли фахівці Антимонопольного комітету України та Міністерства економіки України,  Офісу відновлення при Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України, Агенція з питань підтримки ДПП та профільні юристи. 

Експерти Проекту ЄС «Підтримка Антимонопольного комітету України у впровадженні правил державної допомоги» розповіли про фундаментальні принципи державно-приватного партнерства та концесії в ЄС. Зокрема про те, що використання подібних інструментів має бути максимально прозорим. 

“Має бути тендерна процедура, чітко прописані умови та відсутність дискримінаційних вимог, аби будь- яка компанія могла взяти участь у процедурі. Крім того, готуючи пропозицію –  вона має не менше двох місяців рекламуватися в національних чи міжнародних медіа, щоб про неї було відомо всім потенційним учасникам”, – зазначили експерти Проекту ЄС SESAR. 

В Європі використання цього інструменту відбувається не дуже часто, але в Україні, в рамках повоєнної відбудови, ці інструменти допоможуть швидко відновити країну з мінімальним використанням державного ресурсу.

У випадку державно-приватного партнерства мова може йти про будівництво, наприклад житла для різного роду категорій громадян, як от військові, внутрішньо переміщені особи, чи під час відбудови міст. Беручи на себе зобов’язання відбудувати житло для людей,  бізнес, наприклад, отримує землю на якій зводить будинки і певний відсоток житла передається державі. 

Схожі механізми працюють в Україні, але в ЄС, щоб реалізувати проект, має бути максимальна прозорість процедури. Участь в конкурсі можуть брати не лише забудовники, а і компанії незалежно від роду діяльності,. Можуть бути додаткові вимоги чи умови співпраці, як наприклад будівництво медичних чи навчальних закладів при реалізації проекту поруч з тим чи іншим населеним пунктом. 

Будівництво доріг, мостів, розробка різного роду корисних копалин та будівництво заводів з виготовлення продукції на базі видобутої сировини –  це лише невеликий перелік сфер, де може застосовуватись механізм концесії. Тут  важливо зазначити, що у випадку концесії, через визначений угодою період часу, як от 20 чи 30 років –  майно залишається у власності держави. Якщо ж мова про приватно-державне партнерство – то це договір держави і бізнесу, у якому розподіляючи ризики і витрати учасники угоди є по суті партнерами. 

Ефективність ДПП можна побачити на прикладі Туреччини.  Починаючи з 2001 року до 2017 року було залучено 131,4 млрд доларів США інвестицій в 221 проект ДПП. Це грунтовно підвищило ВВП та економіку країни. 

Щодо конкретних кейсів, які розглядалися Єврокомісією, то експерти Проекту ЄС SESAR  розповіли, як Єврокомісія розглядала скарги, які стосувалися будівництва метро в Лондоні та регіональних аеропортів Греції. 

“Переконані, що Комітет та інші зацікавлені сторони зможуть ефективно і якісно використовувати отримані сьогодні знання. Знаємо, що на інструменти, які ми сьогодні обговорювали, є дуже багато сподівань під час відбудови. Раді надати вам експертну оцінку інструментарію, який, за його правильного і прозорого застосування, точно зможе дати поштовх економіці України після перемоги” – підсумували експерти SESAR.

Share this post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *