Державна допомога попри війну має відповідати чинному законодавству та Угоді про Асоціацію

Державна допомога попри війну має відповідати чинному законодавству та Угоді про Асоціацію

Антимонопольний комітет України продовжує роботу спрямовану на приведення законодавчої бази України у сфері державної допомоги до норм ЄС. Розробка нормативно-правових актів, проведення роз’яснювальної роботи є дуже важливою, попри те, що дія Закону «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» призупинена.

Як пояснює директорка Департаменту моніторингу і контролю державної допомоги АМКУ Оксана Чабанюк, попри те, що необхідність погоджувати з АМКУ наразі відсутня, нові програми державної допомоги мають бути допустимими і відповідати нормам, передбаченим Угодою про асоціацію з ЄС.

«Для того, щоб надавачі державної допомоги могли розробляти свої програми підтримки в межах допустимої державної допомоги, ми розробляємо критерії для різних сфер господарювання. В процесі підготовки, фахівці АМКУ, разом з експертами Проекту ЄС SESAR та профільними фахівцями з міністерств та держустанов працюють над тим, щоб критерії відповідали нормам ЄС і українському законодавству, яке має певні відмінності з європейським, зокрема в термінології. Чинні та нові програми державної допомоги в Україні мають відповідати умовам Угоди про асоціацію, тобто не порушувати норм ринкової конкуренції та бути максимально прозорими, бо це одне з наших зобов’язань на шляху до повноцінного членства в ЄС», –  зазначає Оксана Чабанюк.

Експерти Проекту ЄС «Підтримка застосування правил державної допомоги в Україні» відзначають високу ефективність Комітету і роботу, яку вони ведуть незважаючи на ситуацію в Україні.

Так, лище з початку 2023 року фахівцями АМКУ були надані роз’яснення з питань застосування законодавства, що стосується державної допомоги у таких сферах:

–          суб’єктам господарювання, які надають послуги у сфері поводження з побутовими відходами  (№ 1-рр/дд від 26.01.2023)

–           послуги з перевезень пасажирів автомобільним транспортом (№ 2-рр/дд від 16.02.2023)

–          у сфері культури та культурної спадщини (№ 3-рр/дд від 02.03.2023)

–          з питань розрахунку грошового еквіваленту державної допомоги у формі гарантії (№ 4-рр/дд від 13.04.2023)

За чотири місяці Комітетом, спільно з профільними міністерствами та за підтримки Проекту ЄС SESAR, розроблені та схвалені 6 проектів постанов КМУ Про затвердження критеріїв оцінки допустимості державної допомоги:

  • в галузі цивільної авіації;
  • суб’єктам господарювання на послуги зі створення та/або добору, організації та поширення масової інформації, які є послугами, що становлять загальний економічний інтерес.
  • суб’єктам господарювання для спортивної інфраструктури.
  • суб’єктам господарювання для місцевої інфраструктури.
  • суб’єктам господарювання для рекреаційної інфраструктури.
  • суб’єктам господарювання з надання послуг у сфері громадських пасажирських перевезень, які є послугами, що становлять загальний економічний інтерес»

Урядом затверджені дві Постанови критеріїв оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання. Вони стосуються допомоги суб’єктам господарювання для підтримки культури та збереження культурної спадщини та допомоги суб’єктам господарювання для забезпечення розвитку регіонів та для підтримки середнього та малого підприємництва.

Фахівці Антимонопольного комітету України взяли участь у 14 вебінарах Проекту ЄС SESAR. Під час цих онлайн-зустрічей, до яких долучалися і представники міністерств та приватного сектору, експерти з країн Євросоюзу на прикладі практичних кейсів ділилися досвідом застосування законодавства у сфері державної допомоги в ЄС.

Share this post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *